Rüya Bitti Kırmızı Ceket

Mehmet Resul Kaçar
14 Eylül – 29 Ekim 2023

Galeri 77, Mehmet Resul Kaçar’ın kişisel sergisine 14 Eylül – 29 Ekim tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Resimlerindeki özgün tekniğine ve ustalıkla kullandığı sarı tonlarına aşina olduğumuz sanatçı, Galeri 77’deki ikinci solo sergisiyle sanatseverlerle buluşuyor. “Rüya Bitti Kırmızı Ceket” ismini taşıyan seçki, göç, aidiyet ve memleket özlemi gibi konuları işliyor. Güney Doğu Anadolu’nun altın rengi bozkır manzaraları, izleyiciyi iyileştirici bir tefekkür ve temaşaya davet ederken serginin başlığındaki “kırmızı ceket”, sanatçının iç gözlemlerinin metaforuna dönüşüyor.

Mehmet Resul Kaçar için bozkır; yalnızlık, sonsuzluk ve hüznü simgeler gibidir. Bu melankolik durum, insanın kendi varoluşunu ve yaşamını anlamlı kılmak için yarattığı değerleri sorgulamaya iter. Zihnin salıverilmesine, serbest çağrışımlara ve düşüncelere dalmaya olanak tanır. Sanatçının ton geçişlerine yaptığı vurgu, doğanın hareketlerinin capcanlı algılanmasını sağlar. Güneşin sıcaklığını, katman katman genişleyen bozkırların uçsuz bucaksızlığını ve dağların yüceliğini tercüme eder. Sapsarı sıcak yaz günlerinde toprağın kavrulmuş ekmek gibi çatladığı, rüzgârın kumları haşince savurarak göğe yükseldiği görülür. Son dönem plastik denemelerinde işte bu dinamizmin peşine düşen Kaçar, “noktalama” ve “tarama” adını verdiği meşakkatli boyama teknikleriyle karşımıza çıkar. El işçiliğinin ustalıklı icrası dokuları parlatırken hareketi billurlaştırır. Gökyüzünde gölgeler, dağ eteklerinde dalgalar belirir.

Mehmet Resul Kaçar’ın dünyasında kırmızı ceket, sanatsal ve varoluşsal bir eşiği temsil eder. Eşiğin bir tarafında en saf ve güzel çocukluk hikâyelerinin geçtiği, özlemle anılan bozkır yaşamı bulunur. Diğer taraftaysa hayatın akışının yabancı bir şehre göç etmek zorunda bıraktığı, kendi gerçekliğini arayan bir sanatçı vardır. Rüya Bitti Kırmızı Ceket başlığı işte bu ikircikli durumu anlatır: bir yanda özlem, hüzün ve hayal kırıklıkları, diğer yanda hakikat ve umut…

GALERİ 77

  • Hacımimi Mah. Necatibey Cad. Sakızcılar Sok. No: 1/E Karaköy Beyoğlu, İstanbul
  • Açılış → 14 Eylül 2023, 10.00-18.00
  • Ziyaret Saatleri → Pazartesi - Cumartesi, 10.00-18.00
  • Düzenleyen → Buğra Uzunçelebi

Öne Çıkan Eserler