Neredeyse | Almost 13 Eylül 2018 - 4 Kasım 2018

Sezgisel Bir Varoluş

Zeynep Akgün, göz kamaştırıcı objelerle çevrelenmiş kadın figürlerinin yer aldığı tuvalleri ile Neredeyse sergisinde merkeze kadın imgesini alarak kaotik ve belirsiz durumların, çoğulcu bir bakış açısıyla altını çiziyor. Sanatçı, plastik bir estetikle oluşturduğu resimlerinde temelde kadının sıkışmış, arada kalmış ve tezahür edilememiş durumlarını çarpıcı ve realist bir üslupla ortaya koyuyor.

Akgün, gerçekçi bir tarzda ele aldığı resimlerinde ironik kompozisyonlar kurgulayarak, neredeyse sürreel görseller yaratıyor. Gerek doğa içinde, gerekse minimal mimari planlar içinde çeşitli hareket ve pozisyonlarda görünen kadınlar ne kadar gerçekse bir o kadar da sembolizmin yoğun temsillerini oluşturuyor. Varoluş haliyle figür ne kadar stabil ve donuk gibi görünse de havada ve yere basmayan mekanlar içinde bir tezatlık oluşturarak kişisel ve sosyal bir olgu olarak egzistansiyalini de sorgulamakta.

“Neredeyse”nin odak noktasında yer bulan kadın imgesi, böylelikle sıradan bir olgunun dışına taşarak globalleşmiş olan varoluş meselesini de ortaya koyuyor.

GALERİ 77

  • Necatibey Cad. No:77 Ayvaz Han 34420 Karaköy/Beyoğlu, İstanbul
  • Açılış → 13 Eylül 2018 - Perşembe, 10:00-20:30 (Kokteyl: 18:30-20:30)
  • Ziyaret Saatleri → Pazartesi-Cumartesi, 10:00-18:00 (Pazar, randevu ile)
  • Düzenleyen Buğra Uzunçelebi

Öne Çıkan Eserler