Daron Mouradian | Açıkça Gizli Oyun 15 Mart 2018 - 1 Temmuz 2018

Daron Mouradian bize sanatın öteki yüzünü gösteriyor. Sanatın oyunla, büyüyle, gizemle, eğlenceyle, zevkle ilgili bir yanı olduğunu biliriz ama daima unuturuz. Bütün bunları bize yeniden anımsatıyor. Bildiğimiz, tanıdığımız, yakınımızda olan, bazen gördüğümüz, dokunduğumuz bütün nesneleri, canlıları başka bir aleme taşıyor. Onları başka bir dünyanın parçası haline getiriyor. Bizi de o dünyaya itiyor. Bu şaşırtıcı, etkileyici, bazen ürpertici, çoğu zaman ürkütücü ama bizde daima bir oyun duygusu uyandıran bu dünya; gülmecenin, ince alayın, takılmanın, matrak geçmenin kıyısına götürüyor izleyenleri. Orada onları sürprizler, coşkular, sevinçler bekliyor. Daron Mouradian, Breugel’lerden, Bosch’lardan aldığı eli 21. yüzyılın katı, sert ve bazen anlamını yitirmiş dünyasında yeniden bize uzatarak bize kendimizi anımsatıyor.

Mouradian, bilinç dışını öne iten, onu gözler önüne seren bir sanatçı. Karşımıza getirdiği, hoşumuza giden, çok sevdiğimiz bu görüntülerle bize düşlerimizin, hayallerimizin dünyasında bir ufuk açıyor. Daha doğrusu hayallerin dünyasını görüntülerle somutlaştırıyor. Bu şaşırtıcı ve diyalektik bir düzlem. Hayalleri insanlar ancak sanatta yaşayabilir. Sanat gerçeklenmiş hayaldir. Mouradian bu gerçekliği yaratırken aslında alabildiğine soyut bir dünya kuruyor. O zaman izleyici olarak bizler gerçekle gerçek olmayan, somutla soyut, belirginle belirsiz arasında sıkışıyoruz.

Her şey bu kadar yalın, çıplak ve basit değil. Bu çekici, ilginç, aynı zamanda düşündürücü resimlerin dışlayıcı, itici, tedirgin edici olanlarla bir ilgisi de var. Şişman kadınlar, bıyıklı erkekler, garip kıyafetler, büyümüş balıklar, uçan makineler bize hem o hayallerin olmayacak gerçekliğini getiriyor hem de bizi kötücül olan bir şeylerle yüzleştiriyor. Bu gösterilenlerin hepsi tekinsiz bir dünyaya açılıyor. Ama düşlerin olduğu kadar gülmecenin soyutlayıcı dünyası da öyle değil mi? Tekinsiz olanla koruyucu, kavrayıcı olan aynı kökten türediğine göre bu resimler de aynı düzlemde gelişiyor: Hem kuşatıcı hem tekinsiz bu görüntüler.

Bir oyun oynuyor Mouradian. Baştan sona kurmaca. Oyun olduğunu biliyoruz. Gene de hem oynuyor hem inanıyoruz. Açık bir oyun bu. Ama gizli, gizemli yanları da var.

O nedenle açık, gizli oyun bu sergi! Ama gizli, açık oyun da olmaz mı?...

Hasan Bülent Kahraman

 

GALERİ KHAS

  • Kadir Has Üniversitesi, Kadir Has Caddesi 34083 Cibali/İstanbul
  • Açılış → 15 Mart 2018 - Perşembe, 09:00-18:00 (Tüm gün)
  • Ziyaret Saatleri → Pazartesi-Pazar, 09:00-18:00
  • Küratör Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman
  • Düzenleyen Buğra Uzunçelebi

Öne Çıkan Eserler